Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pyszna gęsina na świętego Marcina

Data publikacji: 2017-11-06, Data modyfikacji: 2017-11-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Pyszna gęsina na świętego Marcina

Dawniej gęś gościła na polskich stołach dużo częściej niż obecnie. W XIX wieku zajadano się tym pysznym drobiem przez całą jesień i zimę. Stopniowo jednak gęsina została wyparta przez kurczaka, który jest łatwiejszy w hodowli, tańszy i bardziej dostępny. Warto odszukać babcine przepisy, wydobyć z dna szafki brytfannę „gęsiarkę” i spróbować przyrządzić ten pyszny drób.

Kiedyś w Polsce wiele regionów szczyciło się własnym gatunkiem gęsi. Dziś część z nas słyszała co najwyżej o gęsi owsianej. Ogromna większość polskiej produkcji gęsiny trafia bowiem na eksport.

Najlepsza gęsina na świętego Marcina

Cykl hodowlany gęsi trwa co najmniej cztery miesiące. Rozpoczyna się wiosną, gdy zwierzęta są jeszcze w budynkach gospodarskich. Latem przebywają na łąkach i rosną powoli, odżywiając się naturalnym pokarmem. Dlatego właśnie najlepsze gęsi trafiają na stoły jesienią, po zakończeniu sezonu hodowlanego. Jest to typowe mięso tego okresu – przygotowuje się je właśnie na dzień świętego Marcina – 11 listopada.

Od kilku lat gęsinę promuje się w Polsce w ramach akcji „Gęsina na świętego Marcina”. Pomysłodawcy – Slow Food Polska – namawiają restauratorów do włączania gęsiny do codziennego jadłospisu. Różnorodność przygotowywanych dań jest zaskakująca: od gęsiny pieczonej z warzywami i owocami, przez pasztety, musy, aż po czekoladowe fondanty z gęsim tłuszczem i crème brûlée z gęsiej wątroby. Warto spróbować tych niecodziennych dań albo samodzielnie w domu przygotować pieczoną gęś.

– Polacy swoje gęsi mają i powinni się z nich cieszyć, a nie wysyłać wszystkie na eksport – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Namawiam do wypróbowania pomysłów na gęsinę znajdujących się w najnowszym wydaniu magazynu – dodaje.

Kuchnia, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Kuchnia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat bielski - położony na obszarze Zielonych Płuc Polski powiat z siedzibą w Bielsku Podlaskim. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie - Bielsk Podlaski, Brańsk, Boćki, Brańsk, Orla, Rudka, Wyszki.. Granice powiatu od północy wyznacza dolina Górnej Narwi, zaś od wschodu – Puszcza Białowieska.

    Powiat bielski stanowi prężnie rozwijający się region, siedzibę wielu znanych firm w dziedzinie budownictwa – Budimex, Polbud, w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego - zakład mleczarski Mlekovita sp. z o.o., czy w zakresie produkcji napojów i wód - firma Hoop Polska sp. z o.o.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola